Prelistaj

Pravilo štirih

Žanrkriminalni roman, zgodovinski roman
Narodnostliteratura ZDA
Kraj in leto izidaDob pri Domžalah, 2005
Založba
Prevod Diana Ramšak
Ključne besede 20. stoletje, Renesansa, Skrivnost
Število strani

381

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

12-13 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Skrivnost "grala" renesančne znanosti in umetnosti

Neobičajen roman je nastajal skoraj šest let v soavtorstvu dveh podiplomskih študentov in tesnih prijateljev. Ob izdaji leta 2004 je dosegla prvo mesto najbolje prodajanih knjig.

Dogajanje je postavljeno v študentsko naselje Princeton leta 1999 in med dogodivščine štirih sostanovalcev, vendar se zgodba dopolnjuje tudi z dogodki iz preteklosti. Tom in Paul se ukvarjata s kompleksno in alegorično Hypnerotomachio. Knjiga, polna izmišljenih in šifriranih besed, jezikov, pisav in različnih tem, ki naj bi jo pred 1500 napisal še bolj skrivnosten beneški avtor. Tom, ki je tudi pripovedovalec, je sin pokojnega profesorja, ki je celo svoje življenje posvetil raziskovanju te knjige. Paul pa zaključuje diplomsko tezo o njej in na pragu razkritja skrivnosti, ključa za dešifriranje in razumevanje, se zgodba preplete s tragedijami – domnevnim umorom, požarom ter nenazadnje Paulovim izginotjem. Po petih letih Tom iz Firenc prejme starodavno Botticellijevo platno s skrivnostnim povratnim naslovom, ki ga mora razvozlati, da se zgodba lahko zaključi.

“Si opazil, da navodila pristaniškega nadzornika niso neposredna? Štiri južno, deset vzhodno, dva severno, šest zahodno. Premikajo se v velikem krogu. Končaš skoraj tam, kjer si začel.”

Končno razumem povezavo: prostrani zamah okoliščin, kako se je njegovo potovanje s Hypnerotomachio zvijalo skozi čas in prostor od dveh prijateljev na Princetonu v času mojega očeta do treh mož v New Yorku, do očeta in sina v Italiji in zdaj spet nazaj do dveh prijateljev na Princetonu – vse to je podobno Colonnovi nenavadni uganki, smerem, ki zavijajo nazaj, same vase.”

(str. 276)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Pravilo štirih.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 257
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi