Šinrin-joku : japonska gozdna kopel

Žanrfilozofski roman
Narodnostjaponska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2020
Založba
Prevod Nataša Müller
Ključne besede Drevesa, Gozdovi, Narava
Število strani

157

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Po Ikigaju in Ičigo-ičieju je v novi knjigi opisana še tretja japonska umetnost uživanja v življenju, šinrin-joku. Potem ko sta priljubljena avtorja Héctor García in Francesc Miralles v knjigi Ikigaj razkrila skrivnosti japonskih stoletnikov, v knjigi Ičigo-ičie pa japonsko umetnost doživljanja nepozabnih trenutkov, zdaj predstavljata blagodejne učinke šinrin-jokuja ali japonske gozdne kopeli. Ta izraz so začeli uporabljati leta 1982, ko je direktor japonske agencije za gozdove izjavil, da kopel v zelenem zdravilno učinkuje na tiste, ki jo redno izvajajo in predlagal uporabo izraza, ki ga sestavljata besedi šinrin, gozdovi, in joku, kopati se. Namen je, da se odpravimo v naravo oziroma na zelene površine. Na sprehodih v naravi se popolnoma predamo doživetju tukaj in zdaj, pozabimo na skrbi, se umirimo in kmalu počutimo kot del celote. Vsega tega pa ne najdemo izključno v gozdovih. Šinrin-joku lahko doživimo tudi v mestnih parkih ali doma, če se obdamo z rastlinjem. To prinaša številne zdravilne učinke, zmanjšuje stres in sprošča um. Zato se enkrat tedensko okopajte v zelenem, živite s čuječnostjo, objemite drevo, prisluhnite ptičjemu petju, hodite brez cilja, ustavite se in zadihajte, napišite haiku, navdihujte se z vabi-sabijem, popijte skodelico čaja, začutite jugen. Enkrat tedensko se zato predajte doživetju tukaj in zdaj, povežite se z naravo in sprostite svoj um. Tako boste bolje pripravljeni na izziv tedna, ki je pred vami. Ne verjamete? Ne morete vedeti, dokler ne preizkusite.

“Človeško trpljenje povzroča želja: ker si želimo, da bi dobili stvari ali da bi tiste, ki jih že imamo, obdržali, se nanje navežemo. Oklepamo se vsega v svetu, ki ni stalen (vse se spreminja, umre in mine), zato nas je strah izgube.” (str. 38)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Šinrin-joku : japonska gozdna kopel.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 165
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×