skok na glavno vebino izjava o dostopnosti
Žanrdetektivski roman, eksistencialistični roman, kriminalni roman
Narodnostšvicarska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 1998
Založba
Zbirka Zločin in kazen
Prevod T. R.
Ključne besede Detektivi, Eksistencializem, Obsedenost, Serijski umori
Število strani

142

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Kriminalna klasika švicarskega mojstra eksistencializma

Švicarski pisatelj in dramatik Friedrich Dürrenmatt (1921-1990) je bil znan po svojih avantgardnih dramah, pikrih satirah, srhljivih pripovedkah in kriminalkah, v katerih je kombiniral elemente klasične detektivke in eksistencialne filozofije. Njegovo najbolj znano delo je trilogija detektivskih romanov z inšpektorjem Hansom Bärlachom; Sum, ki je izhajal med letoma 1951 in 1952, je druga knjiga v trilogiji in nadaljevanje uspešnice Sodnik in  njegov obesilnik (1950), v katerem je na smrt bolni Bärlach preiskoval umor vplivnega policijskega poročnika. V Sumu inšpektor Barlach, ki okrepa po težki operaciji, posumi, da je uspešni švicarski zdravnik na las podoben iskanemu nacističnemu vojnemu zločincu dr. Nehlu, ki je v  koncentracijskih taboriščih blizu poljskega mesta Gdansk izvajal grozljive eksperimente. V želji, da bi zločinca identificiral in pripeljal pred roko pravice, se inflitrira v zdravnikovo zasebno kliniko, kjer pa stvari kmalu uidejo nadzoru.

Sum predstavlja obvezno branje za ljubitelje kriminalnih romanov, ki so jim hkrati blizu razmišljanja eksistencialistov kot sta Jean-Paul Sartre in Albert Camus.

Jasno, da se je Bärlach naslednje jutro, v četrtek, zbudil šele okrog dvanajstih, tik preden so prinesli kosilo. Zdelo se mu je sicer, da ima glavo nekam težko, toda počutil se je tako dobro kot že zlepa ne, in mislil je, da takole, zdaj pa zdaj, res ne škodi krepak požirek žganja, posebno še, če moraš biti v postelji in ne smeš piti. Na nočni omarici je ležala pošta; Lutz je poslal poročilo o Nehleju. Res ni dandanes kaj slabega reči o policijski organizaciji, posebno pa ne, če boš kmalu upokojen, hvala bogu, to se bo zgodilo pojutrišnjem. V Carigradu bi na tako poročilo čakal leto dni in še celo večnost.

(str. 47)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Sum.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 52
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Morda vam bo všeč tudi