skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Tančina življenja

Žanrljubezenski roman
Narodnostnizozemska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Zbirka Kapučino
Prevod Stana Anželj
Ključne besede Nezakonski otroci, Afere, Spomini, Ljubezen, Družine
Število strani

318

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Tančina življenja je zgodba o tem, kako celo življenje živeti s skrivno bolečino.

Nizozemski pisatelj Jaap Roben se je v romanu Tančina življenja dotaknil teme, ki so jo navdihnili resnični dogodki iz druge polovice dvajsetega stoletja. Gre za usodo mamic mrtvorojenih nezakonskih otrok. Roman nas popelje v dve obdobji, lahko bi rekli celo dve življenju Friede. Eno življenje je življenje Friede z Ottom, s katerim je imela nezakonskega otroka, ki je bil rojen mrtev. Kdo je bil, če sploh kdo, pripravljen tem otrokom in materam pomagati? Kaj se je zgodilo, če so se rodili mrtvi? Kako so novico o prihodu otroka sprejeli poročeni moški in ali so se pripravljeni odreči svojim ženam in življenju, ki ga živijo? Drugo življenje pa je  življenje Friede z Louisom. Louis je po Otto postal Friedin mož, s katerim je imela sina Tobiasa? Ne glede na to, da je z Louisom in Tobiasom živela lepo življenje, ni nikoli pozabila življenja in dogodkov v obdobju, ko je bil del njenega življenja Otto. Težko je živeti s skrivno bolečino v srcu, ki mora biti zamolčana in nikoli povedana. Kakšna je cena za to? Zakaj pa morajo sploh biti določene stvari zamolčane in nikoli povedane? Morda pa v življenju vseeno pride trenutek, ko želimo skrivnostim in svojim bolečinam priti do dna. Lepo je, če nam pri tem kdo pomaga. V sodelovanju je moč in skupaj lahko dosežemo vse. Če med nami ni skrivnosti.

Vsako podrobnost opisuje enako natančno. Kako je škatlo pod plaščem stisnil k sebi. Kako mu je redovnica rekla, da gre lahko vprašat na pokopališče. Ampak da otrok potem nikoli ne bo prišel v Gospodovo bližino. In kako je obstal na stopnicah pred bolnišnico. Redovnica je zaprla vrata in zastrla žaluzije. Da se je medtem zmračilo. Tako se je odpeljal do pokopališča in pozvonil pri mežnariji. Ni našel druge rešitve. Da so na tistem pokopališču pokopani njegovi starši, a da ga mežnar ni prepoznal. Le pokimal je, ko mu je Otto povedal, za kaj gre, in mu zastavil nekaj kratkih vprašanj. Ves čas je Otto videl na konec hodnika v kuhinjo, kjer se je mežnarjeva družina zbrala k večerji. In da mu je hotel plačati, a ni bilo treba. Vrata pokopališča so bila le sto metrov stran. Mežnar mu je rekel, da bo poslal sina, ki je že skoraj povečerjal. Otto se je vrnil v avto, po škatlo.

(str. 300)

Citati

(1)
Nina Jamar

Medtem se je na belih zavesah zarisal živ metuljast vzorec. Otto je iz kovčka vzel zvezek in začel delati črtice, v prazne vrstice pa naglo čečkati nova imena. Mrmraje je obredel vse tkaninaste stene. Nekateri nočni metulji so pod sivimi krili skrivali pisane cvetne liste.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 634
Komentarji: 0
Število ocen: 4
Želi prebrati: 9
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 6

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja