skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Tehnofevdalizem : kaj je pokončalo kapitalizem

Žanrdružboslovna razprava
Narodnostgrška literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Prevod Mojca Vodušek
Ključne besede ekonomija, financializacija, internet, Kapital, mednarodne napetosti, renta, tehnologija
Število strani

262

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Kapitalizem na steroidih

Tako kot je Varoufakis v enem od svojih prejšnjih v slovenščino prevedenih del svoji hčerki razlagal, kako deluje gospodarstvo,  v tej knjigi v pogovoru s sicer že pokojnim očetom pregleda razvoj kapitalizma od prvobitne akumulacije in industrijske revolucije, prek gospodarskih kriz do centralizirano vodenega kapitalizma in njegove preobrazbe v neoliberalizem prostega trga.

V zadnjih dveh desetletjih pa smo pod vplivom tehnoloških inovacij vstopili v sistem, kjer največje dobičke ustvarjajo lastniki tako imenovanih oblakovnih fevdov. Prvotno zasnovani skupnostni internet prevzemajo privatizirani digitalni transakcijski prostori, v katerih so proizvajalci in kupci izgubili možnost neposredne komunikacije, ki so jo imeli na fizičnih trgih. Podjetja, kot so Amazon, eBay, Alibaba, Uber sama ne proizvajajo ničesar, tradicionalni kapitalistični proizvajalci dobrin in ponudniki storitev pa so prisiljeni svojo ponudbo tržiti prek njihovih platform in za ta privilegij plačevati. Na drugi strani milijoni posameznikov po vsem svetu prispevajo k rasti bogastva peščice multimilijarderjev, ko uporabljajo različne spletne storitve in delijo množico svojih podatkov. Varoufakis jih imenuje digitalne tlačane, elito, ki bogati na račun njihovega neplačanega dela pa spletni fevdalci, za celoten sistem uporablja izraz tehnofevdalizem. Po njegovem mnenju je želja po bogatenju, ki je gnala razvoj kapitalizma skozi njegove različne oblike, zdaj kapitalizem uničila in ga nadomestila z nečim še slabšim.

Sledijo poglavja o finančnih procesih v času krize 2008 in pandemije 2020, ko je takratna poplava državnega denarja pospešila pojav tehnofevdalizma. Hkrati je to obdobje novih globalnih napetosti, ki jih je sprožil vzpon kitajskih oblakovnih financ. Te se postopoma uveljavljajo kot uporabna alternativa mednarodnemu plačilnemu sistemu na osnovi dolarja.

Varoufakis zaključi z razmišljanji o alternativah, ki bi tehnološki napredek združile s pristno demokracijo. Svetovno uveljavljen ekonomist si prizadeva bralcem na razumljiv način približati zapletena ekonomska vprašanja, kljub temu besedilo od laika zahteva pozorno branje.

Glej tudi:

Ker sem napačno domneval, da je edina resna grožnja kapitalizmu vzpon organizirane delovne sile, sem povsem spregledal velikansko preoblikovanje našega časa: kako je privatizacija internetnega skupnega dobra skupaj s krizo 2008, zaradi katere so centralne banke dvignile zapornice veletoku državnega denarja, porodila novo, izjemno močno vrsto kapitala. Kako bo ta oblakovni kapital porodil nov vladajoči razred. Kako revolucionaren bo ta novi vladajoči razred, saj bo s svojim oblakovnim kapitalom skoraj vse človeštvo – vključno s številnimi kapitalisti – pripravil do tega, da bo delalo zanj, bodisi za drobiž ali povsem brezplačno. In najpomembnejše, kakšen korak nazaj bo to pri prizadevanju, da bi človeštvo in planet osvobodili izkoriščanja.

(str. 119)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Tehnofevdalizem : kaj je pokončalo kapitalizem.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 58
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi