V Sibirijo

Žanrdružbeni roman
Narodnostnorveška literatura
Kraj in leto izidaMaribor, 2013
Založba
Zbirka Babilon
Prevod Marija Zlatnar Moe
Ključne besede Bratje in sestre
Število strani

187

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

6-7 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Norveški pisatelj se nam je zelo prikupil s svojim najprej v slovenščino prevedenim delom Konje krast iz leta 2008, ki je bilo v šolskem letu 2013/2014 uvrščeno tudi v maturitetno branje, sedaj pa založba posrečeno nadaljuje s predstavitvijo njegovega opusa z desetletje starejšim delom V Sibirijo.

Če je bil Konje krast označen kot roman za moške, ki ga rade prebirajo tudi ženske, je pri V Sibirijo obratno, roman za ženske, v katerem bodo uživali tudi moški. Moški ne jočejo, čustvovanja si v Konjih krast niso smeli privoščit, sedaj pa glavno vlogo prevzema ženska, bolje rečeno deklica, ki bo počasi odrasla v žensko. V njen lik se je pisatelj več kot odlično vživel, v središču pripovedi pa je njen odnos z bratom. Otroka odraščata v preprostih razmerah danskega podeželja v nepremožni družini s pobožnjakarsko materjo, odtujenim očetom in čudaškim dedom. Prvoosebna pripovedovalka, ki ni nikoli poimenovana, v Jesperju, ki jo kliče le sestrica, najde ideal pravega starejšega brata. Takšnega, ki jo prevečkrat spravlja v zadrege in nezavidljive situacije, obenem pa tudi takšnega, ki ji nudi brezpogojno ljubezen in občutek varnosti takrat, ko to najbolj potrebuje, ji predstavlja vzor poguma in vrednot prav toliko kot drznosti in izzivanja, ne nazadnje je tudi prvi moški, s katerim zaužije vznemirjenost nočnega življenja, čeprav je za takšne izkušnje še premlada. Njuna navezanost je neverjetno intenzivna, bralec jo zaznava že kar na boleč način, saj relativno hitro naleti na namig, da Jesper pozne starosti ne dočaka, nato pa si ves čas predstavlja, kako težko bo ta izguba padla na sestro. Čas dogajanja so trideseta leta 20. stoletja, politične razmere v državi se zaostrujejo, sledi vojna in nemška okupacija Danske. Jesper, po duši socialist že od najstniških let, se pridruži odporniškemu gibanju, vse dokler ni prisiljen zaradi grozeče aretacije prebegniti na Švedsko. Kljub temu, da vojno preživi, se na dan pobega s sestro zadnjič vidita. Ta se je prisiljena osamosvojiti, vendar občutek nepopolnosti zaradi ločitve od brata težko premaguje.

Zgodbo nam pripoveduje kot starka, ki se ozira v preteklost in se zaveda, da tistega, ki je mrtev že več kot polovico njenega življenja, ne bo nikoli prebolela.

Glej tudi:

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige V Sibirijo.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 62
Komentarji: 0
Število ocen: 6
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 4

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×