skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Velika pustolovščina : razgibano življenje ustvarjanja zgodb

Žanrdnevnik, spomini
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Zbirka Knjige o knjigah
Ključne besede kreativno pisanje, literarno ustvarjanje, ljubezen do knjig, osebne zgodbe, pisateljstvo, slovenske pisateljice, ustvarjalnost
Število strani

166

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

»Pisanje mi že od nekdaj pomaga razumeti svet, ki ga živim. To si želim tudi za bralce.«

Janja Vidmar (1962) je ena bolj priznanih slovenskih avtoric, ki se že več kot 30 let posveča predvsem mladinski literaturi. Njen opus obsega več kot 50 del, številne scenarije in članke. Raziskuje socialne in psihološke teme, pogosto se osredotoča na izzive odraščanja, identitete in družbenih norm. Prejela je več nagrad, med drugim Večernico (1998 in 2008) in Desetnico (2006 in 2013), ter nominacijo za nagrado Astrid Lindgren (2013 in 2014). V letu 2007 je prejela Glazerjevo listino za prispevek na področju kulture.

Knjiga razkriva iskreno sliko pisateljskega poklica. Ni le zgodba o literarnem ustvarjanju, temveč tudi osebna izpoved, prepletena z anekdotami, spomini in trenutki dvoma, ki odkrivajo kompleksnost ustvarjalnega procesa. Ponuja refleksijo avtoričine poklicne poti, obenem pa tudi razmislek o moči zgodb, odnosu med avtorjem in bralcem ter pomenu branja.

Slog pripovedi je dinamičen; avtorica skozi preplet spominov ter osebnih izkušenj bralcu nudi vpogled v ustvarjalni proces, poln strasti, izzivov in introspekcije. Delo presega zgolj osebno izpoved, saj se avtorica dotika širših tem, kot so upad bralne kulture, pomen kakovostne mladinske literature in izzivi slovenskega knjižnega trga. Poudarja vlogo pisane besede v družbi, zlasti njihov vpliv na bralne navade mladih.

Skozi knjigo odkrito spregovori kako se spopada z neuspehom, strahovi in trenutki, ko navdih usahne. Kritično razmišlja o svoji ustvarjalni poti ter o dvomih in kritikah, ki jih je prejela skozi svojo kariero.

Nas, bralce, spodbuja k razmisleku o pomenu literature v vsakdanjem življenju in k cenjenju truda, vloženega v nastanek knjig. Delo odpira prostor za dialog med bralcem, avtorjem in širšim družbenim kontekstom. Njeno delo nagovarja tako ljubitelje branja kot tiste, ki se sami spogledujejo z idejo pisanja. Bralcu pokaže, da pisanje ni zgolj delo, temveč strast in način izražanju sveta.

Pa saj neprestano beremo, celo drug drugemu z obraza, razbiramo, kaj nam pripovedujejo narava, morje, nebo. Svet je ena sama velikanska zgodba.
Četudi sem bralka in pisateljica v isti osebi, sem vendarle najprej bralka. Z branjem skušam svetu, ki me obdaja, vdihniti vsaj delček smisla in logike. Knjiga odpira vrata v različne svetove in omogoča dostop do številnih znanj, ki jih človek sicer nikoli ne bi spoznal. Beremo, da lažje dojemamo svet, ki nas obdaja.
Kot bralec si vselej soodgovoren do prebranega in prav tukaj tiči posebna vez med avtorjem in bralcem, oba namreč soustvarjata zgodbo.

(str. 30)

Citati

(2)

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 128
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja