Živali za nadaljevalce

Žanrkratka zgodba
Narodnostavstrijska literatura, nemška literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2021
Založba
Zbirka Stopinje
Prevod Tanja Petrič
Ključne besede Družbene razmere, Družina, Družinski odnosi, Družinsko življenje, Medosebni odnosi, Nemčija
Število strani

267

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Družine in kako preživeti v njih" (Robin Skynner/John Cleese)

Nemška pisateljica avstrijskih korenin se je slovenskim bralcem že predstavila in jih navdušila z romanom Vienna, avtobiografsko obarvano družinsko kroniko, svoje navdihujoče pisanje pa v slovenskem prevodu nadaljuje z zbirko kratke proze. Posamezne zgodbe so sicer naslovljene po različnih primerkih iz živalskega sveta, od metuljev do rac in še marsikaterih vmes, vendar v zvezi z njimi naletimo le na opazke, skorajda prikrito vpletene v tematiko, katera se ukvarja s tistim, ki je po klasifikaciji živih bitij uvrščen na sam vrh živalskega kraljestva, torej človekom. A prav ta »krona stvarstva« se sooča z neštetimi težavami svojega bivanja in avtorica se s filigransko natančnostjo podaja v psihološko analizo medčloveških odnosov ter tudi njihovo umestitvijo v družbeno okolje. Sama se je iz velemestnega Dunaja preselila v Berlin, metropolo še večjega obsega in pomena, odtenke obeh mest pa lahko zaslutimo tudi v zgodbah. Čas dogajanja je sedanjost in junaki zgodb poleg osebnih zagat vsakdanjega življenja, s katerimi se ukvarjajo, naletijo tudi na pereče probleme naše dobe, na primer ksenofobijo, trgovino z ljudmi, pa tudi še vedno opazne sledove družbenih travm, ki jih je na avstrijsko-nemškem območju pustil nacizem. A vse to so bežni utrinki, ki pripovedovanje obogatijo z dodano vrednostjo družbenega zavedanja. Pisateljičin fokus je na družini, odnosih med otroci in starši ter med partnerjema, na razpokah, ki jih prinesejo čas, ločitev, pa tudi bolezen in smrt. Zgodbe, ki jih piše Eva Menasse, so pripovedi o življenju, podane pa so s takšno briljantno kombinacijo intenzivnosti in subtilnosti, da bralca čustveno preplavijo in mora ta ob koncu ene pošteno vdihniti, preden se loti druge. Zahvala gre tudi prevodu Tanje Petrič in odlični spremni besedi Kristine Jurkovič.

Glej tudi:

“Zakaj človek sploh hodi na dopust? Kaj pomeni oddih? Zakaj ji je vedno tako težko iz ene rutine preiti v drugo in to v katerikoli smeri? Tik pred dopustom bi ga vsakič rada s časovnim trikom iz Harryja Potterja za nekaj dni prestavila v prihodnost. Nikoli se ne počuti pripravljena. In potem, končno privajena na brezdelje, ki si ga je morala seveda strukturirati, skoraj ne more več verjeti, koliko je pred tem v tako hitro odtekajočem dnevu spravila pod streho. Sprašuje se, ali ji bo sploh še kdaj uspel takšen tempo. In kaj imaš pravzaprav od tega? Bil si na nekem drugem, popolnoma tujem kraju, videl si več sonca. Plaval si v morju. In kaj potem?” (str. 41)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Živali za nadaljevalce.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 36
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×