skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Življenje v podzavesti : borec – dnevnik nekega strahopetca

Žanravtobiografski roman, eksistencialistični roman, psihološki roman
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaMaribor, 2023
Založba
Spremna beseda Aleksander Zadel
Ključne besede 21. stoletje, Alkoholizem, avtobiografije, Gledališka režija, Invalidnost, Psihiatrija, psihična travma, Psihoanaliza, Samomorilnost, Samovrednotenje, Študenti
Število strani

239

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Življenje v nekontrolirani podzavesti

Simon Šerbinek je slovenski gledališki igralec, dramski lektor in bivši reprezentant košarkarske reprezentance na vozičkih. Njegovo delo Življenje v (pod)zavesti nam ponudi vpogled v utesnjene in eksplozivne misli mladega Alena v tednih in mesecih, preden ga je nevidna sila porinila čez rob, ki se je konkretiziral v neuspelem poskusu samomora.

Alen je v resnici pisateljev alter ego, saj je po zdravniškem nasvetu pisal o svoji izkušnji  v tretji osebi. Gre za preurejene dnevniške zapise, ki jih je pisal v 90-ih letih kot študent AGRFT. Njegove misli so zmedene, polne (pre)velikih načrtov in pričakovanj, avtodestruktivnosti ter precenjevanja, vse skupaj pa je ob pretiravanju z alkoholom pripeljalo do izgorelosti, izgube stika z realnostjo in posledično do poskusa samomora, zaradi katerega je pisatelj postal invalid.

S tem se je pred četrt stoletja pričela njegova rehabilitacija in vstop v drugo življenje, nazadnje pa se je odločil preurejene zapise deliti z javnostjo v obliki knjige. V vsakem poglavju jim je dodal še imaginarne perspektive drugih ljudi (specialist psihiater, režiser, prijatelj, profesorica…), ki  celotni zgodbi dajejo okvir in zrel pogled.

Ob branju se nam v misli nehote prikrade primerjava s knjigo Jake Tomca Stop igra. Čeprav gre za dva različna avtorja, različna pristopa in nenazadnje dve različni zdravniški diagnozi, pa je obema skupno to, da bralca popeljeta v svet misli, ki švigajo kot blisk iz ene skrajnosti v drugo in so za akterja izjemno pomembne, okolica pa v njih ne vidi nobenega smisla.

S tem, ko se lahko vsak nekoliko bolj razmišljujoči bralec vsaj delno tudi vživi v ta tesnobni, a po svoje čudoviti svet, pa knjiga odpira tudi pomembno vprašanje sivega polja dušenega zdravja: kje se pravzaprav sploh konča ‘normalnost’ in prične ‘norost’?

 

 

 

Režiserka je obljubila, da se en bo nihče več vmešaval in jo prekinjal. Mene pa je iz ‘narave’ posadila na stol za njo. Ko je igralka spet pričela z monologom, sem režiserki ves čas šepetal na uho svoje ‘genialne’ ideje. Sploh pa nisem zdržal niti trenutka pri miru. Po mojem mnenju me je te muke rešil kolega, ki je prinesel štok s kokakolo. Zraven je imel še džojnt, ki pa ga iz nekega muhastega razloga nisem hotel pokaditi. Odločil sem se le za štok s kokakolo, saj pravi ded lahko v petek zjutraj spije enega ta kratkega. Alkohol je bil kot špirit, ki se je vnel. Moje misli so se dobesedno vžgale in plamen v meni se je razplamtel kot vihar v bitki. Bitka se je končno pričela. Lahko sem šel v prvo vrsto in se nabodel na bajonet, ne da bi umrl. Postal sem večen. Kar naenkrat me je prešinilo. Zakaj neki bi sploh pomagal režiserki pri njenih neumnih domislicah. Kaj pa ona razume takega umetnika, kot sem jaz. Rajši bom naredil svojo predstavo, ona pa naj si svojo vtakne nekam, ali pa v svojo ljubljansko r’t!

(str. 108)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Življenje v podzavesti : borec – dnevnik nekega strahopetca.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 73
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0