skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Žužemberk : iz tolmunov ljubezni in bolečine

Žanrkratka zgodba, spomini
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Spremna beseda Sylvia Ožbalt
Jelka Mrvar
Ključne besede 2. svetovna vojna, 20. stoletje, Slovenski izseljenci, Suha Krajina
Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Z ljubeznijo o Žužemberku, ki tone v mit

Slovenska pisateljica in prevajalka Irma Marinčič Ožbalt je Slovenijo zapustila proti koncu petdesetih let dvajsetega stoletja. Sprva je živela v Avstraliji, se za nekaj let vrnila, leta 1966 pa je odšla v Kanado, ki je postala njen novi dom, tam živi še danes, v letu izdaje te knjige je dopolnila 98 let.

Knjiga v štirih delih je mojstrska literarna pripoved o rojstnem kraju Žužemberk in sokrajanih, avtoričinih sodobnikih. Vsega, kar popisuje, se spominja presenetljivo podrobno in hkrati poetično, s presunljivo toplino. V prvem delu faktografsko opisuje  posamezne ulice in stavbe, družine, ki so v njih živele in njihove usode, presenetljivo podrobno se spominja tudi gledaliških predstav in raznih drugih dogodkov iz svoje mladosti. V drugem (Vaški posebneži) in tretjem ( Portreti – podobe iz srca) se z izjemno toplino izrišejo posamezni liki iz avtoričinega časa in spomina,  v četrtem pa govori o lastnem trpljenju in o trpljenju Žužemberčanov med drugo svetovno vojno – med drugim o prenašanju lakote in mraza v dijaških letih pri šolskih sestrah v Ljubljani in – še bolj boleče – o smrti svojega 19-letnega brata, ustreljenega v Kočevskem Rogu.

Knjiga je pomemben prispevek k domoznanski literaturi Suhe krajine in hkrati  nostalgično, prijetno, nadvse berljivo literarno delo. Leta 2005 so  Žužemberčani dr. Irmo Marinčič Ožbalt razglasili  za znano Suhokrajnko.

 

Učiteljem je bil gospod Mrvar kot skrben, pameten družinski oče. Vsakemu je pustil, da je vodil svoj razred po svoje, nikoli se ni vmešaval v njihovo dnevno delo, vsakemu posebej je absolutno zaupal. Menda so prav zato žužemberški učitelji opravljali svoje delo z veliko odgovornostjo in so učenci, ko so končali žužemberško šolo, za zmeraj osvojili poleg obsežnega znanja tudi lep, izpisan rokopis in veselje do branja. Mislim, da bi marsikateri stari “diplomant” žužemberške šestrazrednice več kot posekal kakega ameriškega “izobraženca”, ki ima v žepu diplomo kakega “collegea”.

Gospod Mrvar pa je bil oče svoji družinici učiteljev tudi po zaključenem delavniku.

(str. 150)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Žužemberk : iz tolmunov ljubezni in bolečine.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 58
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0